Doğuş=Ölüm & Sebeb=Sonuç... - Hayri Yenialp

Skip to: Site menu | Main content


Doğuş=Ölüm & Sebeb=Sonuç...

Show

Geçenlerde sonuçlar ve sebepleri üzerine yaşanmış güzel bir hikâye kulağıma çalındı. Sugözü Mahallesinde, bahçelerin eski evler ve apartman daireleriyle kucak kucağa olduğu dar bir sokak arasında, aldıkları vefat haberi karşısında şaşkın ve üzgün haldeki kalabalık, araba kaportalarına bahçe duvarlarına sırtları dayamış vaziyette bekliyorlardı. Tam da bu mekânda ve zamanda zuhur etti anlatacağım hikaye.

 

İyilikle anılan, insanlara karşı kalp gözünü hep açık tutan, birleştirici, iş gören  bir insanın akılda olmayan bir şekilde hayata veda etmesi, sevenlerini çok üzdü. Mehmet Gümüş gibi bir halk adamının beklenmedik vefatıydı bu. Böyle durumlarda sebepler insan zihninin yardımına koşar ki kalp bir nebze rahatlasın, bağrın yanmasına su serpsin.

 

Cenaze evinin önü ana baba günüyken konuşulan tek şey bu vefatın sebebiydi. Ani olması, sebebi daha da mühim kılıyordu. Mehmet Gümüş Abinin cenazesi evin önüne gelip omuzlara alınınca sessizlik hâkim oldu ortama. Camiye kadar cenaze omuzlarda gitti. Bu esnada cenazenin arkasından hala sebepler üzerine konuşmalar devam ediyordu. Hastalığının ne olduğu, neden bu şekilde ortaya çıktığı konusunda zihinlerini ikna etmeye çalışıyordu sevenleri.

 

Tam bu esnada yaşlı, bir o kadar da bilge olan amca, birbirleri arasında bu  ani ölümün sebepleri üzerine konuşan insanlara yöneldi. Ve şöyle dedi; “Doğduğundan öldü” Yalın, net ve ikna edici bu cevap karşısında herkes sustu.

 

Doğmak asıl sebepti. Doğum nasıl hayata yön veriyorsa ölümde yön veriyordu. Doğduğunda etrafını sevince boğan,  vakti gelince bu dünyadan öbür dünyaya göç edip etrafını hüzne boğuyordu. Doğum  ve ölüm,  uzak gibi görünen ama her yönüyle birbirine bağlı, gerçekliği tartışılmak iki kavramdı. Değme felsefecinin izah edemeyeceği sebep sonuç ilişkisini ortaya koyuvermişti yaşlı bir o kadarda bilge amca. O anda orada geriye Mehmet Gümüş’ün ardında bıraktığı sevgi selinin yansıması hüzün  kaldı. Allah Rahmet Eylesin. Sevenlerinin başı sagolsun…
Facebook'da Paylaş
(Fotoğrafların büyük halini görmek için resme tıklayın!)


YORUMLAR

Sizin Yorumunuz Nedir?simple_captcha.jpg
Yukardaki harfleri kuyuya yazınız
Küçük harf ı yoktur büyük harf i yoktur.
DİĞER YAZILARIM

Mezar Taşları’nın Fısıltısı….

YOL

TESBİH

Gezgin'nin Fısıldadıkları...

Referandum Analizi ama Facebook Üzerinden...

Motosiklet Üzerinde...

Tezatlıkları Harmanlayan

Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var...

Siyah Beyaz Ortaklıklar

Doğuş=Ölüm & Sebeb=Sonuç...

Medya Eleştirisi

EV

MIRROR

İnsanlık Vicdanı Kana Bulandı….

Başkalarının gözünden kendini görmek...

Son Tezgahlar

88 Yıl Sonra Bu Ev’de….

Değer vermek

Nusu

“İnsan Günahlarıyla Aşkı Buluyor...”

25 Yıldır İyi ki Varsın

Seyrülsefer

Bilginin Peşinden Giden Adamın Hikayesi

Doğmamış Çocuğa Yazılan Mektuplar Gibi…

Tophane Bahara Gebe

Hadi Tüketelim Sevgileri

Cansız ama gülümseyen bir bebek

Kalemle İyiliğe Vesile Olabilir Miyim?

Farkında Olmak

Konuşan Fotoğraflar

Cilvarda

Hıdrellez

Doğanın Hafızası

İnce Saz...

Sessizliğin Sesi

Kuş Yuvası

Denge

Hakkımda

Meta’nın Alanya topraklarındaki açıklaması…

Zeytin